Maynuo Electronic-Programmable DC electronic load (Model: M9712B (0-15A/0-500V/300W))
Vui lòng liên hệ với chúng tôi– chúng tôi sẽ liên hệ lại với khách hàng bằng điện thoại hoặc email.
 Feature:
  • Six high speed operation modes: CC,CR,CV,CW,CC+CV,CR+CV
  • Over current, over voltage, over power, over heating and polarity reversal protection
  •  High-luminance vacuum fluorescent display (VFD) screen with two line, four channel display
  • Intelligent fan system will automatically activate based on changing ambient temperatures
  • Soft-start time setting, activating the power supply in accordance with the set voltage value
  • Battery test and short-circuit test functions
  • Capable of rising edge and falling edge dynamic testing
  • Supporting external triggeron either input or output
  • External current waveform monitor terminal output terminal
  • Supports remote voltage compensation and multi-data storage
  • Power-on-self-test, software calibration and standard rack mountable
  • Edits arbitrary waveforms in list function
  • Available with RS232/RS485/USB serial interfaces.
Application:
Specification:
Model M9712B
Input Rating Power 300W
Current 0-15A
Voltage 0-500V
CC Mode Range 0-3A 0-15A
Resolution 0.1mA 1mA
Accuracy 0.03%+0.05%FS 0.03%+0.05%FS
CV Mode Range 0.1-19.999V 0.1-500V
Resolution 1mV 10mV
Accuracy 0.03%+0.02%FS 0.03%+0.05%FS
  CR Mode   (Voltage and current input value >=10% full measurement)
Range 0.3-10K Oh 0.3-5K Oh
Resolution 16 bit 16 bit
Accuracy 0.1%+0.1%FS 0.1%+0.1%FS
  CW Mode  (Voltage and current input value >=10% full measurement) Range 0-300W 0-300W
Resolution 1mW 10mW
Voltage Measurement Voltage 0-19.999V 0-500V
Resolution 1mV 10mV
Accuracy 0.015%+0.03%FS 0.015%+0.05%FS
Current Measurement Current 0-3A 0-15A
Resolution 0.01mA 0.1mA
Accuracy 0.03%+0.05%FS 0.03%+0.08%FS
Power Measurement(Voltage and current input value >=10% full measurement) Power 100W 300W
Resolution 1mW 10mW
Battery Test
Battery Input:0.1-150V;  Max. Measurement:Capacity=999AH; Resolution=0.1mA;    Time Range=1S-16H
Dynamic Test
Transition List: 0-25kHZ; 2.5A/uS; T1&T2:60uS-999S; Accuracy:+15% offset+10%FS
Current soft-startup Time
1mS;2mS;5mS;10mS;20mS;50mS;100mS;200mS;500mS;1000mS         Accuracy:+15% offset+10%FS
Short Circuit Current(CC) =3.3A =18A
Voltage(CV)  0V