Water quality monitoring system of Online TP Analyzer (Low concentration) – HATP-2000L
Characteristics
HATP-2000L
Simple structure: 7-port control valve
Improved measurement accuracy
Compliance with the Standard Water Pollutant Testing Method
Built-in low-temperature reagent storage device for reagent stability
Status condition display
Functions that separately discharges
hazardous waste liquid and general liquid (Option)
Principle
Specification
    • Measurement item
Total Phosphorus (TP) – Low concentration
    • Measurement method
Absorbance photometry (Ascorbic acid reduction method) / molybdic acid blue method
    • Measurement range
0~0.6mg/L
    • Wavelength
880nm (710nm alternative)
    • Measurement interval
60 minutes (Adjustable)
    • Accuracy
±3% F.S.
    • Reproducibility
±3% F.S.
    • Linearity
±3% F.S.
    • Zero/Span drift
±2% F.S.
    • Oxidation method
120°C persulfate thermal oxidation
    • Calibration
Auto/manual calibration by standard solution
    • Sample/Reagent measurement method
Photo sensor pulse control
    • Sample/Reagent distribution method
7-port distribution control method (Fixed quantity injection with multi-channel valve system)
    • Operation system
Windows 7 (CPU process) or more
    • Output
TCP/IP, DC 4~20mA, RS-232C
    • Status display
Normal operation, on calibration, error
    • Display
Color LCD 10.4″ (Touch screen)
    • Power
AC 220V, 50/60Hz
    • Power consumption
Average 150W (Maximum 450W)
    • Voltage regulation
3% or less
    • Data storage capacity
HDD 100G or more
    • Data output
USB terminal
    • Enclosure/Size
Steel, IP55 / 600(W) x 662(D) x 1700(H) mm
    • Operating humidity
RH 95% or less