Water quality monitoring system of Online BOD Analyzer – HABS-2000
Characteristics
HABS-2000
Microbial Fuel Cell (MFC) type sensor
Reduced measuring time
High field applicability
Easy maintenance
Economical maintenance expenses
Status information display
Principle
Specification
    • Measurement item
Biochemical Oxygen Demand (BOD)
    • Measurement method
Microbial fuel cell (MFC) using electrochemically active bacteria(EAB)
    • Measurement principle
Conversion of electrical signal generated by decomposing organics by bacteria to BOD concentration
    • Measurement range
0~200mg/L (Adjustable)
    • Measurement interval
10 minutes (Adjustable)
    • Accuracy
±5% F.S.
    • Reproducibility
±5% F.S.
    • Linearity
±5% F.S.
    • Zero/Span drift
±5% F.S.
    • Operation system
Windows 7 (CPU process) or more
    • Output
TCP/IP, DC 4~20mA, RS-232C
    • Status display
Normal operation, on calibration, error
    • Display
Color LCD 10.4″ (Touch screen)
    • Power
AC 220V, 50/60Hz
    • Power consumption
Average 110W (Maximum 180W)
    • Voltage regulation
3% or less
    • Data storage capacity
HDD 100G or more
    • Data output
USB terminal
    • Enclosure / Size
Steel, IP55 / 600(W) x 662(D) x 1700(H) mm
    • Automatic thermostat
Thermoelectric element type
    • Operating humidity
RH 95% or less